Document Actions
logo museo napolibeniculturali
immagine
Periudha Helenistike
Kliko këtu për të zmadhuar imazhin

Gjatë kësaj periudhe (në prodhimin qytetar të shek III-II p.e.r.), qeramika zinte vendin kryesor për nga gjerësia dhe larmia e tipareve. Rritja e prodhimit qytetar ilir gjatë kësaj periudhe e kufizoi në mënyrë të ndjeshme importin helen. Poçarët ilirë përvetësuan menjëherë format e enëve dhe përdornin të njëjtën teknologji pjekjeje e zbukurimi.

Informacion i mëtejshëm
Bibliografia:


Renditja:
« Shkurt 2018 »
Di Mo Ma En Fr Sh
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
 

Comunità Europea Interreg Italia-Albania Regione Puglia Ministria e turizmit, kultures, rinise dhe sporteve Direzione Regionale per i Beni Culturali e Paesaggistici della Puglia Tecnopolis Novus Ortus

This site conforms to the following standards:

Section 508 WCAG
Valid XHTML Valid CSS
E përdorshme në çfarë browseri